لمینت اتوماتیک

پس از بررسي روش دستي به سراغ يکي از واحدهاي لمينيت اتوماتيک رفتيم. طي گفت وگويي که با ماشاءالله اسحاقي مدير چاپ گلبرگ ساز داشتيم، در مقايسه روش دستي با اتوماتيک چنين مي گويد: «دستگاه دستي به اپراتورهاي بيشتري نيازمند است، در حالي که با استفاده از ماشين اتوماتيک تعداد اپراتور به ? نفر تقليل مي يابد و همين طور ظرفيت توليد اين ماشين روزانه ? تا ? برابر بيشتر از روش دستي خواهد بود.» او با اشاره به اين که کليه عمليات هاي اتوماتيک، از دقت بالاتري برخوردار است، به امکان تحت کنترل بودن ميزان فشار و مقدار چسب در لمينيت کارتن اتوماتيک هم اشاره دارد.

اسحاقي مراحل عمليات اتوماتيک را بدين ترتيب شرح مي دهد: «قسمت تغذيه يا آپارات ماشين با روشي مشابه بخش تغذيه ماشين هاي افست، کاغذ يا مقوا را از بالا تغذيه مي کند. همزمان کارتن نيز از قسمت پايين دستگاه تغذيه شده و کارتن کنگره دار (Corrugate) با عبور از زير نورد، چسب خورده و در واحد بعدي با کاغذ يا مقوا لمينيت مي شود.

هدايت کارتن و مقوا در داخل دستگاه توسط پنجه صورت مي گيرد، اما براي انتقال به قسمت پتو با قرار گرفتن در بين دو تسمه عريض لاستيکي که به طور موازي حرکت مي کنند و کارتن لمينيت شده در ميان آنها قرار مي گيرد، داخل پتو قرار مي گيرند.»

وي در خصوص مزاياي پتو ? متري اين دستگاه اينگونه توضيح مي دهد: «هنگامي که کارتن لمينيت شده با سرعت کم از داخل پتو عبور مي کند، تحت فشار مورد نياز قرار مي گيرد که اين موضوع از لوله و ايجاد موج در آن جلوگيري کرده و همچنين به چسبندگي بهتر چسب کمک مي کند.

علاوه بر اين، با گرفتن رطوبت کارتن، اين امکان را فراهم مي آورد تا با گذشت زماني در حدود ? دقيقه بتوان کارتن را به قسمت دايکات برد و آن را برش داد.»

او در ادامه با اشاره به سيستم رطوبت دهي ماشين، يکي ديگر از مزاياي سيستم اتوماتيک را برمي شمارد: «با توجه به اين که کارتن تنها از يک سمت چسب مي خورد، در ماشين لمينيت، سيستم رطوبت دهي تعبيه شده است که توازن ميزان رطوبت در دو طرف کار را برقرار مي سازد.

بدين صورت در حين انجام گرفتن لمينيت بر روي کارتن توسط نوردهاي رطوبت دهي که از مخزن آب تغذيه مي شوند، رطوبت مورد نياز کارتن تامين مي شود. ميزان اين رطوبت دهي قابل تنظيم بوده و از لوله شدن و تغيير شکل دادن کارتن جلوگيري مي کند.»

اسحاقي در پايان، نکات حايز اهميت اين عمليات را با توجه به ميزان چسب، رطوبت و سنجاق و نشان مي داند و از مزاياي استفاده از روش اتوماتيک نسبت به دستي مي گويد: «استفاده از روش اتوماتيک در واقع بهينه سازي زمان، هزينه و نيروي انساني است و ارمغان آن دقت بيشتر خواهد بود که کيفيت بهتر هم از آن ناشي مي شود.» طراحي و چاپ کاتالوگ

در پايان مي توان گفت در عمليات لمينيت کارتن چه به صورت دستي يا ماشيني انجام شود شناخت دقيقي از خواص سطوحي که با هم يکي مي شوند و نيز چسب مصرفي لازم است و در حين عمليات نيز بايد دستورالعمل ها به دقت رعايت شود و با اعمال نظارت و کنترل کيفيت، کارتن هايي مقاوم و چشم نواز توليد شود.

منبع: http://www.aftabir.com 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون