روش چاپ کارت

هنگامي که تصميم به طراحي کارت ويزيت مي گيريد، مشخص کنيد که کارت ويزيت خود را به چه روشي چاپ خواهيد کرد. چنانچه بخواهيد روش چاپ افست را انتخاب کنيد بايد توجه داشته باشيد که حداقل تيراژ چاپ در روش افست 1000 عدد است و اين روش براي چاپ با تيراژ بالا مناسب تر است. همچنين کيفيت رنگ ها در چاپ افست بالا تر است. در چاپ ديجيتال شما مختاريد هر تعداد که تمايل داريد کارت چاپ کنيد، حداقل تعداد چاپ در اين روش 10 عدد کارت ويزيت است. چاپ ديجيتال براي کساني مناسب است که مي خواهند محصول چاپي خود را در تعداد کم، و يا سريعتر تحويل بگيرند.

مود رنگي
براي انتخاب رنگ ها در چاپ افست از مود رنگي CMYK استفاده مي شود. دقت داشته باشيد که چنانچه از مود رنگي ديگري استفاده کنيد، ممکن است رنگ هاي چاپ شده اختلاف فاحشي با رنگ هاي طراحي شده داشته باشند. در مود رنگي CMYK معمولا محصول چاپ شده با آنچه که در مانيتور مي بينيد 10- 15 درصد اختلاف دارند.
در چاپ ديجيتال از مود رنگي RGB استفاده مي شود. براي چاپ ديجيتال مي توان در حين چاپ نمونه ي رنگي چاپ کرده و رنگ ها را اصلاح کرد. طراحي و چاپ کاتالوگ

سايز
کارت ويزيت به صورت استاندارد در دو سايز 9×6 و 8.5×4.8 چاپ مي شود. سايز 8.5×4.8 اصطلاحا سايز ويزيتي نام دارد و براي معرفي مشاغل و کسب و کارهاي کوچک تر مناسب است. سايز 9×6 رسمي تر است و براي شرکت ها و موسسات بزرگتر به کار مي رود. سايزهاي فانتزي نيز، نظير کارت هاي مربعي با سايز 5.5×5.5 و کارت هاي دايره اي به قطر 5.5 موجودند.

برخي مشتريان تمايل دارند کارت ويزيتي بزرگ تر از سايزهاي معمول داشته باشند. سايزهاي بزرگتر 2 لت، 3 لت و …، طراحي و چاپ مي شوند و معمولا لت ها با خط تا جدا مي شوند. همچنين اگر قصد داريد از طرح هاي کارت ويزيت فانتزي استفاده کنيد، مي توانيد از صفحه ي نمونه هاي کارت ويزيت فانتزي چاپ اشل ديدن نموده و طرح هاي آماده ي کارت ويزيت فانتزي را دانلود نماييد.

حاشيه برش (فاصله ي متن از لبه ها)
سايزي که طراحي مي کنيد معمولا 2 تا 3 ميلي متر از کارت ويزيتي که پس از چاپ تحويل مي گيريد بزرگتر است. در هنگام برش و دايکات معمولا از لبه ها کاسته مي شود. در هنگام طراحي براي نوشته ها و تصاوير مهم نظير لوگو، حاشيه برش در نظر بگيريد.
حاشيه برش در کارت ويزيت 8.5×4.8 حداقل 3 ميلي متر است و در کارت ويزيت 9×6 حداقل 5 ميليمتر مي باشد.

رزولوشن
قدرت يک سيستم براي جداسازي و تفکيک جزئيات يک تصوير در يک واحد بصري را رزولوشن مي گويند. براي طراحي کارت ويزيت و چاپ آن بهتر است از رزولوشن 300 استفاده کنيد. اين رزولوشن براي اکثر سفارشات چاپي پاسخگوست. اما چنانچه از فونت هاي خاصي استفاده مي کنيد که بسيار نازک و يا با لبه هاي منحني خاص هستند، و کارت ويزيت خود را در فتوشاپ طراحي مي کنيد، براي بالاتر بردن دقت کار در موارد خاص مي توانيد از رزولوشن 400 هم استفاده کنيد. با بالاتر رفتن رزولوشن حجم فايل چاپي شما بالاتر مي رود. معمولا براي فايل هاي چاپي بزرگتر نظير بنر و … از رزولوشن هاي پايين تري در حدود 72 و 50 استفاده مي شود.

تناسبات کادر
نقاط طلايي کادر خود را بيابيد و نوشته ها را بر روي آنها بچينيد. نقاط طلايي نقاطي هستند که در نگاه اول چشم بيشتر جذب آنها مي شوند و بر اساس تناسبات طلايي در يونان باستان به دست آمده اند.همچنين اصولي براي چيدن نوشتار در کادر نيز وجود دارد، بدين صورت که لوگو هم سطح يا بالاتر از نام قرار گرفته، سپس نام شرکت قرار مي گيرد. بخش مياني فضا مخصوص توضيحات است و بخش انتهايي فضا ويژه ي اطلاعات تماس. ( در کارت ويزيت يکرو)
منبع: اشل پرينت