کاغذ سنگ

تابه حال تمام کاغذ های موجود در دنیا از الیاف گیاهی و سلولزی تولید می شد. حدود 5 سال پیش برای اولین بار کاغذ سنگی در کانادا تولید شد و حدود 2 سال است که کاغذ سنگ به عنوان متریال جدید در چرخه اقتصادی جهان جای گرفته است. در حال حاضر کاغذ سنگ در 40 کشور جهان تولید می شود و در حدود 10 برند شناخته شده ی جهانی در این زمینه فعالیت دارند. چاپ کاتالوگ
هشتاد درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگ از کربنات کلسیم است. غنی‌ترین منبع کره زمین سنگ است و بیشترین سنگی که روی کره زمین موجود است سنگ پایه آهکی است، که می‌توان کربنات کلسیم را از آن استخراج کنیم. 15 درصد مابقی مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن است. برای اتصال کربنات کلسیم و مواد رزینی که همان پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن است از موادی به نام coupling agent استفاده می‌شود.

اگر به کاغذهای سلولزی نگاه کنیم، در سطح آن خلل و فرج دیده می‌شود که به علت وجود الیاف کوتاه و بلند و ترکیب آنهاست، در کاغذ سنگی پس از ترکیب مواد اولیه، ماده‌ای به نام compatibilizer برای هموژنیزه کردن ترکیب به آن اضافه می‌شود. این ماده ساختار مولکولی ترکیب را یکنواخت و همگن می‌کند به همین دلیل است که خلل و فرجی در بافت کاغذ دیده نمی‌شود.
مزایای کاغذ های سنگ
– کاغذ های سنگ پاره نمی شود.
– کاغذ های سنگ ضد آب است.
– کاغذ های سنگ نیازی به پوشش یووی یا سلفون ندارد.
– کاغذ های سنگ صد در صد قابل بازیافت است و به صورت آهک به طبیعت باز می گردد.
– به دلیل بافت هموار و مسطح، رنگ ها و تصاویر چاپی بر روی کاغذ های سنگ با کیفیتی بالاتر از کاغذ های معمولی چاپ می شود.
– کاغذ های سنگ از کشش و مقاومت بالایی برخوردار است.
– کاغذ های سنگ با تمام استاندارد های جهانی و قوانین چاپ افست منطبق است.