کاغذ سنگ

تابه حال تمام کاغذ هاي موجود در دنيا از الياف گياهي و سلولزي توليد مي شد. حدود 5 سال پيش براي اولين بار کاغذ سنگي در کانادا توليد شد و حدود 2 سال است که کاغذ سنگ به عنوان متريال جديد در چرخه اقتصادي جهان جاي گرفته است. در حال حاضر کاغذ سنگ در 40 کشور جهان توليد مي شود و در حدود 10 برند شناخته شده ي جهاني در اين زمينه فعاليت دارند. چاپ کاتالوگ
هشتاد درصد ماده تشکيل‌دهنده کاغذ سنگ از کربنات کلسيم است. غني‌ترين منبع کره زمين سنگ است و بيشترين سنگي که روي کره زمين موجود است سنگ پايه آهکي است، که مي‌توان کربنات کلسيم را از آن استخراج کنيم. 15 درصد مابقي مواد تشکيل‌دهنده اين کاغذ از مواد پلي‌پروپيلن و پلي‌اتيلن است. براي اتصال کربنات کلسيم و مواد رزيني که همان پلي‌پروپيلن و پلي‌اتيلن است از موادي به نام coupling agent استفاده مي‌شود.

اگر به کاغذهاي سلولزي نگاه کنيم، در سطح آن خلل و فرج ديده مي‌شود که به علت وجود الياف کوتاه و بلند و ترکيب آنهاست، در کاغذ سنگي پس از ترکيب مواد اوليه، ماده‌اي به نام compatibilizer براي هموژنيزه کردن ترکيب به آن اضافه مي‌شود. اين ماده ساختار مولکولي ترکيب را يکنواخت و همگن مي‌کند به همين دليل است که خلل و فرجي در بافت کاغذ ديده نمي‌شود.
مزاياي کاغذ هاي سنگ
– کاغذ هاي سنگ پاره نمي شود.
– کاغذ هاي سنگ ضد آب است.
– کاغذ هاي سنگ نيازي به پوشش يووي يا سلفون ندارد.
– کاغذ هاي سنگ صد در صد قابل بازيافت است و به صورت آهک به طبيعت باز مي گردد.
– به دليل بافت هموار و مسطح، رنگ ها و تصاوير چاپي بر روي کاغذ هاي سنگ با کيفيتي بالاتر از کاغذ هاي معمولي چاپ مي شود.
– کاغذ هاي سنگ از کشش و مقاومت بالايي برخوردار است.
– کاغذ هاي سنگ با تمام استاندارد هاي جهاني و قوانين چاپ افست منطبق است.